کیلومتر 11 جاده‌ مخصوص، نبش سپاه اسلام

تهران

جزئیات مقاله

1402-01-11

تغییر رنگ خودرو، از مجوز تا نصب کاور در ۴ مرحله

خیابان‌ها پر است از خودروهایی که به رنگ سفید، مشکی، نوک مدادی و نهایتا نقره‌ای… کمتر شرکت خودروسازی پیدا می‌شود که رنگ خودرو خاصی داشته باشد به همین دلیل بسیاری از افراد رنگ خودرو را به رنگ‌های دلخواه تغییر می‌دهند.

رنگ‌های زرد، قرمز، آبی، بنفش و… رنگ‌هایی است که خودروسازان به آن علاقه چندانی ندارند و شاید هم مشتریان به آن علاقه خاصی ندارند که بیشتر خودروهای مشکی، سفید و نقره‌ای تولید می شود. بسیاری از جوانان علاقه دارند که خودرو آنها متقاوت از دیگر خودرو‌ها باشد به همین سبب خودرو را اسپرت و یا رنگ آن را تغییر می‌دهند تا خودرو آنها در بین خودروهای هم رنگ به چشم بیاید و خودرو رنگ مورد علاقه آنها را داشته باشد. تغییر رنگ خودرو به سادگی ممکن نیست و قوانین خاص خودش را دارد و بدون توجه به قوانین تغییر رنگ خودرو غیر قانونی تلقی می‌شود.

مرحله اول: اخذ مجوز تغییر رنگ خودرو

مرحله اول برای تغییر رنگ خودرو مراجعه به مراکز تعویض پلاک و اخذ مجوز لازم است. مراکز تعویض پلاک زیر نظر پلیس راهنمایی و رانندگی فعالیت می‌کنند و باید با در دست داشتن برگ سبز خودرو به این مراکز مراجعه کنید. اگر قصد دارید شخص دیگری را به جای خود به مراکز تعویض پلاک بفرستید باید حتما وکیل‌تان که وکالتنامه قانونی دارد برای گرفتن مجوز اقدام کند.

مدارک لازم تغییر رنگ ماشین:

اصل کارت ملی و شناسنامه مالک خودرو

بیمه شخص ثالث

گواهی عدم جریمه

رسید پرداخت عوارض شهرداری

مدارک احراز محل سکونت مالک خودرو

کارت خودرو و برگ سبز

مرحله دوم: صدور مجوز

کارشناسان مستقر در مراکز تعویض پلاک باید اصالت خودرو را تایید کنند. تایید اصالت به این معنی است که تمام اطلاعات خودرو از قبیل پلاک، شماره موتور و شماره اتاق باید با یکدیگر همخوانی داشته باشد. این اطلاعات با چیزهایی که شما در فرم تقاضای تغییر رنگ نوشته‌اید نیز تطبیق داده می‌شود و پس اط صحت سنجی، کارشناسان اصالت خودرو را تایید می‌کنند. همچنین در این مراکز استعلام‌های لازم از پلیس گرفته می‌شود تا خودرو سرقتی یا توقیفی نباشد. اگر همه این مراحل به خوبی پیش رود و مشکلی پیش نیاید، پلیس مجوز تغییر رنگ خودرو را صادر می‌کند.


مرحله سوم: اقدام برای تغییر رنگ

با در دست داشتن مجوزهای لازم به راحتی می‌توانید به صافکاری و نقاشی ها و مراکز نصب کاور مراجعه و درخواست تعویض رنگ کنید. اگر مجوز لازم و تایید شده خودرو را ارائه ندهید، تغییر رنگ خودرو بر اساس زمان بندی خاص انجام می‌شود.

مرحله چهارم: ثبت تغییر رنگ خودرو در سند

در مرحله آخر دوباره باید به مراکز تعویض پلاک خودرو مراجعه کنید تا رنگ خودرو بررسی شود، اگر رنگ خودرو با آنچه در مجوز و تاییده نوشته نباشد باید رنگ خودرو اصلاح شود. در صورتی که رنگ خودرو توسط کارشناسان تایید شود، برگه سبز جدید برای خودرو صادر خواهد شد و کارت خودرو نیز از طریق پست ارسال می‌شود.